Červen 2007

Můj druhý domov:)

26. června 2007 v 5:36 | zazvorek |  Po svých i samochodem
Je to teda zatim jen vysněnej domov, ale kdo řiká, že se spoustou peněz by se tam nedal zařídit letní byt, takovej malej prázdninovej domek:) Zaúkolovala jsem otecka, aby mi tam tu "mojí" krajinu snů vyfotil a patřične zdokumentoval, když už tam letos nemůžu bejt sama... DOufám, že hned příští rok si to budu moct vynahradit:)
Jeden z X hradů vyskytujících se v bezprostřední blízkosti kempu:)
Hrad č. 2 - pořád ještě jen zlomek z toho, co tam na těch kopcích je....
A zase jinej.... tady se akorát potvrzuje, jak se maj Francouzi odjakživa s Němcema rádi - takhle opevněný hranice(dřív to určitě bylo o ten kus posunutý) nemaj pro nic za nic:)Btw všiměte si vinice ve stínu pod hradem (je to blbě rozpoznat, chňápu:)) - takhel je to všude, úbočí kopce je zaplněný vinicema....
Tak fajn, přikládám detail vinice (pro ochmelky:))
Jedna z vesnic....těhletěch prdelek je ve vinařský oblasti hooodně moc, jsou třeba jen dva kilometry od sebe a v každý je vlastní vinnej sklípek nebo podobná zajímavost:D Netušim, jak se zrovna tahle vesnička jmenuje, ale a'ť je to třeba ta, kde je náš kemp - Danbach la Ville.
Jen tak mimo;musim uznat, že otecko fotit umí, což se prokazuje nejen na záběrech krajiny, ale i detailech šutrů:)
Mno, tohle už neni Alsasko, ale musim se pochlubit - náš včerejší úlovek, duha za barákem. S ptákem právě prolítajícím nad našimi hlavami (bez páchnoucích následků:))

Sigur rós

25. června 2007 v 5:29 | zazvorek |  Texty
Dovolila jsem si přeložit nějaký texty od Sigurů, protože mi v poslední době rotujou v přehrávači snad každej den....Perfektní věc. Akorát je nečekaně složitý objevit někde přepis těch textů do angličtiny - skoro všechny jsou jen v tom jejich icelandicu, hybridu aj a islandštiny :(
New Batteries - Nové baterky
Ostnatý drát přibitý na mojí krvácející puse
Zamčený v kleci
Holá zvířata mě koušou
Vysvoboditel klepe
Nezkrocený vkládá nové baterky
A účtuje si to ještě jednou
Vydali jsme se
Do neznáma
Než všechno zničíme a budem vládnout
Ještě jednou
Ještě jednou zpátky do minulosti, míříme tam
Ostnatý drát se vrací
Na pusu, řeže staré zahojené rány
Moej duše zrezivěla
Elektřina je zapnuta
Chci řezat
Sebe až k smrti
Ale chybí mi odvaha
Odloučil jsem se
Jsem teď sám
Staring Elf - Zírající Elf
Temná noc v mracích
Temná noc ve mně
Zmizela oknem
Ruce
Schované pod tvářemi
Myslím na svůj Den
Dnešní a včerejší
Oblékám si modré pyžamo
Jdu rovnou do postele
Objímám měkký polštář
Zavírám oči
Schovávám hlavu pod polštář
Malý Elf na mě zírá
Běží ke mně, ale nehýbe se
Ze svého místa
Zírající Elf
Otvírám oči
Povlak je pryč
Protahuju se a kontroluju
Vrácen zpět a všechno je v pořádku
Stále tu něco chybí
Něco jako zdi....
Jestli se mi povede sehnat další přepisy do aj (no jo, jen do doby, než se naučim islandsky:D), tak přijdou další texty - hodně mě zaujaly, ani jsem nečekala, že to je až taková síla....mám k dispozici ještě tak dva, takže materiál pro příště;)

Pražské Quadriennale

22. června 2007 v 16:19 | zazvorek |  Na co se pěkně dívá
Jsem nadšená, překvapená a plná nápadů:)
Quadriennale mě fakt dostalo - taky díky tomu, že když si od něčeho moc neslibujeme, jsme o to spokojenější, když to pak předčí naše očekávání - a v mym případě mnohonásobně. Úžasná věc a hodně mě mrzí, že to v neděli končí - ráda bych se na to zajela podívat ještě jednou, pořádně si to znova prolézt, každou instalaci a hlavně všechny workshopy a divadlo, protože to je věc na celej den a když člověka tlačí čas a musí se pořád alespoň přibližně držet svojí (i když celkem zajímavý) skupinky, nevěnuje se tomu tolik, jak by měl. A taková koncentrace hustejch týpků a týpek na tak relativně malym místě se hned tak někde nevidí...dokonce i já v mym barevnym kloboučku,fialovou taškou přes rameno,sandálech a hnědym saku jsem si připadala úplně normální - třičvrtina lidí na tom totiž byla přinejmenším taková jako já, některý byli ještě o něco dál - a upřímně jim to závidim:)
Pořád bylo na co koukat- strávili jsme tam tři hodiny a nestihli jsme všecko...Tam,kde jsme se pohybovali my, byla výstava rozdělená na několik částí - a my byli v sekci národních expozic. Přihlášeno ej údajně 60 zemí a každá měla vlastní instalaci- většinou (vždycky no:)) hodně originální, plnou úžasnejch kulis, kostýmů, videoobrazovek a kreseb....objevily s etam kolikrát i kostýmy(šaty),ve kterejch bych klidně byla ochotná trajdat tady po Teplicích...nejvíc mě teď asi mrzí, že jsem neměla k dispozici foťák, protože by stálo za to všechno to zdokumentovat, když už s etam nemůžu podívat znova...mám tu jen něco málo fotek z mobilu, kvality nevalné...
U většiny instalací bylo možný vzít si propagační materiál, čehož jsme s Evčou náležitě využili a brali co se dalo- včetně naprosto skvělýho odznáčku O:).Potkali jsme taky Veroniku Žilkovou s přítelem:D Žilo to tam, pořád někde nějaká akce - no prostě skvělý, už nevim jak jinak to dál rozvinout:) Bylo to zase něco jinýho a duše každýho umělce tam musela zaplesat, divadelníci museli bejt nadšený a ohromený. Vážně mě to dostalo...obrázků bohužel k dispozici moc nemám, tak snad sem jen můžu hodit odkaz na oficiální web :http://www.pq.cz/cs/
Mimo jiné tam najdete hlavně odborný vysvětlení toho, co to vlastně Quadriennale je, protože ode mě to nečekejte - já jsem tady přes dojmy, ne přes pojmy;)


Cranberries

16. června 2007 v 7:11 | zzzavorek |  Z hudebních vod
Návrat ke kapele raného mládí =) Když člověk po delší době zase slyší Zombie, Analyse, New York, This is the day a podobný hitovky, nemůže než uznat, že tuhle kapelku pořád miluje, ať už hrajou nebo ne....
THE CRANBERRIES
V roce 1989 vznikla v irském městě Limerick skupina s názvem "The Cranberry Saw Us". Její historie ale příliš dlouhá není, protože existovala jen necelý rok. Poté, co odešel zpěvák, zbyli v kapele tři členové. Kytaristé Mike a Noel Hoganovi a bubeník Fergal Lawler. Protože nechtěli s hudbou skončit, uspořádali konkurz na nového zpěváka či zpěvačku. To byla příležitost pro Dolores O'Riordanovou, kterou kapela vzala mezi sebe již jako 18letou.
První nahrávku s názvem Nothing Left At All (pouze se třemi písněmi) v nákladu 300 kopií vydala kapela už pod názvem The Cranberries. V místních obchodech se po ní jen zaprášilo. V červenci 1991 podepsali smlouvu s Island Records a hned v říjnu nahráli album Uncertain. To se kupodivu s velkými ovacemi nesetkalo. Po tomto neúspěchu se díky problémům s manažerem skupiny zdálo, že je s ní konec. V březnu 1992 byla podepsána smlouva s novým manažerem a začalo se pracovat na debutovém albu Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?. To opět nebylo v Anglii příliš ceněno, ale The Cranberries se vydali na koncertní šňůru po USA, kde velmi uspěli (a kde se Dolores seznámila s Donem Burtonem, budoucím manželem). Po návratu domů stouply singly Linger a Dreams ve všech evropských hitparádách.
Na počátku roku 1994 utrpěla Dolores úraz kolena při rekreačním pobytu ve Finsku, a proto musely být plánované koncerty zrušeny. Ještě toho samého roku bylo nahráno album No Need To Argue, které se okamžitě začalo velmi dobře prodávat. Singl Zombie byl tak úspěšný, že dostal ocenění od MTV za největší hit roku (Greatest Hit Of The Year).
V roce 1996 vyšlo album To The Faithful Departed, na kterém jsou hity jako Salvation nebo When You're Gone a které ale nesplnilo očekávání (přece jen zní trochu jinak než alba předchozí).
Po této nahrávce si kapela dala menší pauzu. V roce 1998 se všichni čtyři opět sešli a začali pracovat na novém albu. To vyšlo v květnu 1999 pod názvem Bury The Hatchet. Sami Cranberries říkají, že toto album je živější právě díky odpočinku, při kterém nabírali nové síly.
V dubnu 2000 vyšla kompilace Bury The Hatchet/The Complete Session. Jedná se o dvojCD, přičemž první CD je stejné jako Bury the hatchet a na druhém CD je pět nových písní a sedm starších nahraných naživo. POsledním řadovým počinem skupiny je album z října 2002 Wake Up And Smell The Coffee, k němuž se opět váže celosvětové turné, Českou republiku nevyjímaje. Cranberries vydali ještě bestofku z let 1992 - 2002 s názvem Stars. A co teď dál?:(
Tak tohle není můj počin, ono toho všeobecně o nich na českém internetu nejde sehnat zas tolik,jako bych si představovala,takže předkládám článek z cizích zdrojů - snad mi autoři odpustí;)
Dolores v proměnách času:D

Elfština

16. června 2007 v 6:41 | zazvorek |  Mytologie
Mám vroubek, už jsem dlouho nenapsala žádnej článek,takže to musim napravit - no komu by se v běžném životě nehodilo pár elfských frází?:D
Dobrý den - Mára rë
Dobrou noc - Mára lómë
Vítejte - Mantúlië
Dobré větry (loučení:)) -Márë súli
Sbohem - Namárië
Ať listy tvého stromu života nikdy nezhnědnou - Nai lassi cuilornely úlúmë hestuvar
Mé srdce bude plakat, dokud tě znovu nespatří :)) -Órenya nainuva tenn´encenuva le
Kdykoli tě zřím, jsem šťasten -Oi yétanyel nányë alassëa
Jsi zručný lučištník :D:D - Nályë taura ohtar
Jsi krásný-á - Nályë vanima
Jdi pobít skřeta (fajn, po škole se seberu a jdu an věc:D) - Auta miquva orco
Nenávidím tě - Tevynië le
Synu hadů -Yondo lócion
Tvá hlava je prázdná - Cárelya ná ronta
Stojíš o trochu medoviny? (aby ne:)) - Merelyë miruvórë?
Chceš tancovat? (to je konverzace:D) - Merelyë liltien?
Jak se jmenuješ? - Manen estalyë?
Kdo je vůdce? - Man ná indgwe?
Ano! - Tancavë!
Ne! - Lau!
Díky - Hanta
Nezabíjejte ho - Ava maca so
Vypila příliš mnoho medoviny -Usúcierë úvëa rimbë miruvórëo
Podrž mi to - Mapa sina nin
Tvé vlasy září jako zlato - Findesselya cala ve laurë
Pojď se se mnou projít a společně pohlédnout na hvězdy :) - Tula yo ni vantien ar eleninnar tirien
Nejlepší skřet je mrtvý skřet -Ammára orco ná firin orco
Sever - Formen
Jih - Hyarmen
Východ - Rómen
Západ - Númen

Nespavost

6. června 2007 v 5:44 | zazvorek |  Co není kam upíchnout
Přítomnost nespavosti se definuje jako doba usínání trvající více než 30 minut anebo jako více než 4 probuzení během noci, které trvají déle než 3 minuty, t.j. dostatečně dlouho aby si člověk uvědomil, že je vzhůru. Obdobně, časné ranní probuzení například 1 hodinu před plánovanou dobou vstávání také odpovídá definici nespavosti.

Nespavost také vede k významnému narušení výkonu během následujícího dne. Může vést k trvalému pocitu únavy, k poruchám nálady či paměti atp. Konečně je nespavost definována svou frekvencí- alespoň 3 epizody týdně během jednoho měsíce- a svými přímými následky- jasná osobní nepohoda-či narušení osobního denního výkonu.

Je patrné, že mnoho lidí si též stěžuje na únavu během následujícího dne, a to buď ráno anebo později během dne. Dále si stěžují na poruchy nálady, narušenou schopnost se soustředit, poruchy paměti atp. Jak možná víte z vlastní zkušenosti nedostatek spánku a únava mohou vyvolat poruchy chování. Ovlivňují Vaše intelektuální schopnosti, zdraví, náladu a kvalitu života, a to jak v soukromí tak v zaměstnání.

V souvislosti s prací může narušení kvality a/nebo kvantity spánku významně snížit produktivitu, a to jak přímo tak nepřímo. Jedná se též o jednu z nejčastějších příčin pracovních úrazů. Avšak daleko zákeřnější je následné znesnadnění úkonů tím, že se snižuje odolnost vůči stresu a narušuje paměť, soustředění se a schopnost naslouchat. Dochází ke zvýšené podrážděnosti a v středně dlouhém období i ke zvýšení riziku onemocnění. Ačkoliv je obtížné přesně změřit veškeré účinky poruch spánku, nedávné práce identifikovaly jejich zdravotní a ekonomické následky.

Mno

6. června 2007 v 5:38 | zazvorek |  Texty
NOTHING COMPARES TO YOU
(Sinead O'Connor)

It's been seven hours and fifteen days
Since you took your love away
I go out every night and sleep all day
Since you took your love away
Since you been gone I can do what ever I want
I can see whomever I choose
I can eat my dinner in a fancy restaurant
But nothing, I said nothing can take a way these blues
'Cos nothing compares
Nothing compares to you

It's been so lonely without you here
Like a bird without a song
Nothing can stop these lonely tears from falling
Tell me baby where did I go wrong?
I could put my arms around every boy I see
But they only remind me of you
I went to the doctor and guess what he told me guess what he told me
He said: Girl you better try to have fun no matter what you do
But he's a fool
'Cos nothing compares
Nothing compares to you

All the flowers that you planted mama
In the back yard
All died when you went away
I know that living with you baby was sometimes hard
But I'm willing to give you another try
'Cos nothing compares
Nothing compares to you
Placebo-
Something Rotten
It seems we're here I
Miss you something rotten
The stinks are here
It's guaranteed all's forgotten
Down here
Down here it's clear that your uncut
Don't fear
Don't fear, keep all this forgotten
Face down
Face down
Face down, I miss you something rotten
Face down
Face down, this crown is broken rotten

Down here, down here, I know its not, it's all forgotten
Down here, down here, face down, I miss you something rotten
Down here, down here, it stinks, it stinks of something rotten
Don't fear, don't fear, keep all this forgotten
There's something rotten down here
There's something rotten down here
There's something rotten down here
There's something rotten down here...
PLacebo-
Passive Agressive
It's in your reach
Concentrate
It's in your reach
Concentrate
If you deny this
Then it's your fault
That God's in crisis
He's over

It's in your reach
Concentrate
It's in your reach
Concentrate
If you deny this
Then it's your fault
That God's in Crisis
He's over

Every time I rise I see you falling
Can you find me space inside your bleeding heart
Every time I rise I see you falling
Can you find me space, find me space

It's in your reach
Concentrate
It's in your reach
Concentrate
If you deny this
Then it's your fault
That God's in Crisis
He's over

Every time I rise I see you falling
Can you find me space inside your bleeding heart
Every time I rise I see you falling
Can you find me space inside your bleeding heart
It falls apart
It falls apart
Falls apart

Every time I rise I see you falling
Can you find me space inside your bleeding heart
Every time I rise I see you falling
Can you find me space inside your bleeding heart
It falls apart
It falls apart
Falls apart

Hm

5. června 2007 v 6:28 | zazvorek

Seveřani jsou tu zase:)

4. června 2007 v 6:10 | zazvorek |  Mytologie
Tak pokračujeme,když to teda někdo přece jenom čte:D
Stvoření světa
Po smrti Ymiho (prvního obra), poté, co vytekla jeho krev, nastala potopa světa. Kromě jeho vnuka a jeho ženy se utopili všichni obři; oni se zachránili na lodi. Ymiho mrtvola byla vhoza doprostřed Ginnungagapu a byl z ní stvořen svět - z krve se stalo moře a řeky, z potu jezera, z masa země, z kostí hory a ze zubů a z rozbitých kostí skály. Lebka byla oblohou, z vlasů se staly stromy. Bohové vyhodili mozek do vzduchu a tak vznikla mračna. Z obočí byl stvořen Midgard. Tuto zemi "uprostřed", zemi mezi světem mrtvých a nebem, kterou obývají lidé, obklopoval praoceán. V něm žil had Midgar. Do praoceánu jej prý vhodili Ásové a narostl do takové velikosti,že až obepínal celou Zemi. Několikrát s ním bojoval i samotný Thor.
Nejposvátnějším stromem Germánů je stálezelený jasan Yggdrasil, jenž držel pohromadě celý vesmír.Koruna stromu sahá až do Ásgardu a na jejím vrcholku sedí orel, který pozoruje svět. Mezi jeho očima sedí jestřáb, pán počasí. Prostředníkem mezi orlem a drakem, jenž okusuje třetí kořen stromu, je veverka Ratatosk. Veverka rozpoutává hádky, proto je symbolem nepřátelství.
Svět bohů a lidí je propojen duhou. Duhový most mezi lidmi a bohy se nazývá Bifröst.
Stvoření člověka
Prvním párem lidí na světě byli Embla a Ask (jasan). Bratři Ódin, Vili a Vé anlezli prý an břehu moře dva kmeny (jasanu a jilmu nebo révy) a stvořili z nich první lidi. Ódin jim dal život, Vili rozum a schopnost pohybu a Vé jim dal podobu, oči, zrak a sluch.