Samhain

23. října 2007 v 19:29 | zazvorek |  Mytologie
Jelikož se nám blíží datum 1. listopadu, je potřeba na něj pořádně upozornit - vždyť nebýt Římanů, bůhví jestli bychom tohle datum neslavili taky....
Takže: Samhain ( Samana, Samhuin, Samoinos) je keltský svátek; je to vlastně pohanský Nový rok, který připadá na 1. listopadu. Slavit se ale začíná už večer 31. října a oslavy pokračují do druhého dne. Díky němu se dnes slaví Halloween, Dušičky nebo Valpružina noc. Nejčarovnější noc roku. Hranice světa živých a mrtvých je v ten den nejtenčí a nejprostupnější. Někdy tak bývají zváni k rituálům zesnulí, aby se mohli setkat se svými přáteli a příbuznými (často se jim třeba i prostíralo u stolu). Zřejmě mezi nimi byla ale i strašidla a zlé bytosti, před kterými bylo nutné mít se na pozoru, a proto se lidé často strojili do různých hadrů a pomalovávali si obličeje (další památka, která zůstala v Halloweenu). Zapalovali se také svíčky za oknem, aby bloudící duše našly cestu domů. Vyráběly se a následně zapalovaly figuríny ze slámy, jež znázorňovaly veškerý smutek a strasti minulého roku - lidé se od nich tak symbolicky očišťovali. Je také vhodnou dobou pro věštění.
Patronkou Samhainu je tajemná a strašidelná keltská bohyně Cailleach, jež se někdy také nazýva Spirálová baba (:))), Modrá čarodějnice, Matka Hor, Chumelenice nebo Perinbaba. Byla spojována se smrtí, ale také se znovuzrozením. Dokáže ovlivnit počasí a přisuzuje se jí stvoření některých hor.
Měsíc pojmenovaný Samonios, který je vlastně prvním měsícem roku, je časem, kdy vše staré uvadá a umírá, ale zároveň vzniká zárodek nového života...
Taky chci poděkovat Jirkovi- i když sem asi nepřijde- ale jen pro můj dobrej pocit...Protože se musí běžet městem dál a Birghid to musí pochopit:)
 


Komentáře

1 Ikary Ikary | 23. října 2007 v 21:09 | Reagovat

A proto ja neslavim ani halowen ani dusicky :)

2 Nebe(l)ska rychta(r) Nebe(l)ska rychta(r) | 25. října 2007 v 2:12 | Reagovat

uvidim,jestli budu slavit:)zalezi na okolnostech toho dne,v jakym se ponese duchu,snad bez prehrsle duchu:D peknej clanek, hlavne je videt,ze o tom vis dost z hlavy ne jenom z knizek trebas,jako ja.

3 zazvorek zazvorek | 25. října 2007 v 5:59 | Reagovat

Já budu slavit určitě, oheň nebo figuríny teda asi nedám, ale alespoň svíčku si zapálim:)a udělám si takovej keltskej den:)

No tak 95% tadytoho je dělaný z hlavy, jenomže je to pak taky vidět na kvalitě článku, která je mizerná:D

4 Nebe(l)ska rychta(r) Nebe(l)ska rychta(r) | 26. října 2007 v 20:30 | Reagovat

Praveze clanek je na to ze je z hlavy velice kvalitni:)Ctvrtek bude zajimavej..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama