Únor 2008

The Cure 21.2. - výlet, neznámo kam

26. února 2008 v 10:36 | zazvorek |  Z hudebních vod
"Tohle je LOVESONG podle mýho gusta."
" To je spíš konec světa, ne?"
" Vždyť tohle je konec světa!"
Je to za námi. The Cure v Praze. Robert Smith live…
Nebudu se pokoušet psát recenzi, jen jakejsi popis toho, co že se to vlastně dělo:)
Cesta vlakem byla opravdu veselá a ač je to k neuvěření, i ty žahavce jsem se naučila na dvojku, přestože nervy byly napjatý k prasknutí nedočkavostí:D Hledání cesty přímo před Výstavištěm, posezení u stánku s velice, ale opravdu velice milou paní (--), prazvláštní hranolky a nebýt Nebel, málem zajetá TereSKA (děkuji Českým dráhám:D) - zkrátka to vypadalo jako vždy, když s Nebel někam jedeme:)
Před půl sedmou jsme už stepovali před vchodem. Kupodivu nás ani neprohlíželi (to je pěknej průšvih, co kdyby se Robovi něco stalo?!:D), takže vše proběhlo bez konfliktů. První cesta vedla samozřejmě k tričkům a dalším proprietám nezbytně důležitým pro život. Chvíli nám trvalo, než jsme se zorientovali kudy kam, ale živá GPSka to jistila…:) Všude Rob na Robovi, připadala jsme si tam zdaleka nejmladší, většinu fanoušků tvořili (alespoň to byl můj dojem) týpci a týpky 25 a výš.
Nakonec jsme se dostali k zábradlí oddělujícímu tu "jakožeVIPčást" a nás obyčejné lidi a s výhledem to vypadalo celkem nadějně - a kupodivu to pak i během koncertu bylo přijatelný (Roba jsem měla možnost vidět permanentně celkem bez obtíží a víc nebylo potřeba:). Polovina naší výpravy se rozhodla obhlídnout terén a zajistit místa k sezení. Do konce koncertu jsme je pak neviděli, i když rozhodně ne na jejich škodu - s lóží si neuvěřitelně polepšili:)
Se sedmou hodinou to vypuklo. Na scénu dorazili 65days of static a i když ztracenou půlku výpravy nezaujali, ta naše (nebo alespoň já) byla nadšená. Zajímavá atmosféra, hodně dobrá muzika, byla v tom živost a to - jak to tak vypadalo - fanoušci uměli ocenit a předkapelu přijali kladně. Přesto ale šlo znát, jak jsou všichni napjatí a čekají na hlavní hvězdy večera.
Kolem osmé to pak přišlo. Apokalypsa:) V publiku to vřelo, všichni netrpělivě čekali, až vykoukne Robova pověstná tarantule a začne peklo. A taky že jo. To zkrátka nešlo jinak, než umírat:) Spustili první song (názvy po mně nechtějte, playlist jsem zatím nenašla a paměť už vynechává...) a já myslela, že snad odletim:) Bez zbytečného okecávání kolem, občas to měkké "díky" a jinak se jelo nepřetržitě až do přídavků. Tříhodinová porce extáze, výletů do netušených míst psychiky, neschopnosti vydat slova. Třikrát přišla husí kůže. Lullaby, Lovesong a první přídavek. To se ale nedá popsat - kdo nezažil, nepochopí:) Jediné, co bylo nepříjemné, bylo neuvěřitelné vedro - jedna vrstva oblečení po druhé tak musela dolů a vzala jsem za vděk i vodou v kelímku ("My už nemůžeme:D!"). Zkrátka konec. Prayers for rain, Boys don´t cry, Killing an Arab (poslední dvě dokonalost sama, i když už se zdálo, že snad ani nezazní), Pictures of you, Just like heaven, Kiss me, 10:15, písně z připravovaného alba...Světla už jen podtrhovala úžasnou atmosféru a promítaní hmyzích nožiček a kaleidoskopických obrazců v pozadí byla moje smrt. Robův zpěv byl nebezpečně drásavý, ten hlas se zarýval až do morku kostí (už chápu, co to znamená...), husí kůže přišla, přišla... dlouhé, táhlé melodie bolestivé nejen pro uši...Procítěnost Robova projevu, která dávala znát, že ví, o čem že to zpívá, zafungovala. "Kiss me kiss me kiss me, love me love me love me...." Výlet do fantazie. Zabijácké texty. To všechno bylo jako ve snu.....
Ani po třech hodinách jsem neměla dost. Že to bylo dlouhé? Pro nefanouška a novináře rozhodně, pro nás s Nebel určitě ne:) Mrzelo mě, že už je to za mnou. Chyběly mi snad jen songy Three imaginary boys, Fascination street a Bloodflowers, ale jinak zazněly opravdy snad všechny důležité hitovky A nelituju ani dvoudenní neschopnosti mluvit a nedostatku spánku:)
Taky chci poděkovat za milou společnost a trpělivost s tím hudbením maratonem:)
A tady jsou nějaké photos, omlouvám se za opravdu mizernou kvalitu (čímž nechci kritizovat vrchního fotografa:D), ale fanoušci řádili a udržet foťák v klidu zkrátka nešlo:) Galerie - The Cure (zbytkové fotky u mě:))

Circulus vitiosus

21. února 2008 v 5:45 | zazvorek |  Série Bělásek
"Halušky?"
"Ne ne, děkuji pěkně."
"Určitě ne?"
"Ne, ani s brynzou ne."
"Tak myšky?"
"Ne, myšky také ne, těch jsme se zbavili."
"A těch bílých? Jen jestli je stále nemáte..."
"Ale kdeže, už dávno ne."
"Tak houbičky?"
"Houbičky? Co s nimi?"
"Jíte je?"
"Samozřejmě, kdo by nejedl houbičky? A jak to v lese po nich voní!"
"Cítíte barvy?"
"Jistě, vy ne?"
"Ne."
"Ach tak."
"?"
"Nevnímáte, jak nádherně voní kupříkladu hráškově modrá? Ten pocit se vám rozlije po celém těle a vy si nepřejete nic jiného, než ty vůně vstřebávat dál a dál..."
"Znáte se s paní Svobodnou?"
"Jen povrchně. Doposud nebyla příležitost se řádně seznámit."
"A Amélie?"
"Prosím?"
"Ta mladá pomatená slečna."
"Ano?"
"Myslím, jestli se znáte."
"Ach tak. Ano, je to moc milá slečna, rozumíme si, ale občas mi připadá trošku zvláštní. Dlouho jsme se teď však neviděli."
"Ani jste nemohli. Skočila z okna."
"Ne!"
"Nejspíš to udělala úmyslně. Nikdo nemá ponětí, co se jí zrovna honilo hlavou..."
"A viděli jste běláska?"
"Prosím?"
"Běláska. Toho motýlka. Jestli jste ho viděli někde poblíž."
"To opravdu netuším. Motýli ale chvíli neposedí, myslím tedy, že si ho určitě nikdo nevšiml."
"Ale to je hrozně důležité!"
"Nemám rád slovo hrozně."
"Jestli tam s ní byl, pak je všechno v pořádku."
"Ani trochu vám nerozumím."
"Tak to nechte být."
"O čem jste se mnou tedy chtěl mluvit?"
"O vodě."
"O vodě? Můžete mi to trochu víc přiblížit?"
"Víte, těžko se to vysvětluje a nelehce říká... Je to jako magnet. Kdekoliv vidím vodní hladinu - a může být klidná, rozbouřená, průzračná i temná - láká mne to v ní zmizet. Mám nevýslovnou touhu se potopit a zůstat tam navždy. Jen jít dál a dál, dokud se nade mnou voda nezavře. A pak chviličku být v tom tajemném království, dokud nedodýchám."
"Eh...to je ovšem opravdu problém..."
"Bojím se, že to jednou doopravdy udělám. Přitom ještě nemám chuť odtud odcházet."
"Můžete mi popsat, co přibližně se obvykle děje? Celou tu situaci?"
"Moc vám toho povědět nedokážu...vždy jen zírám na vodní hladinu jako zhypnotizovaný a postupně přichází ten pocit. A vždy se tam třepotá bělásek. Proto se to doteď ještě nestalo. Byl tam se mnou."
"Bělásků je mnoho."
"Nemnoho."
"Chtěl bych podotknout, že bělásků je vícero a jistě nejde jen o jednoho."
"Nechci se vás dotknout, ale vím, co vidím."
"Nechme tedy toto téma již více netknutým."
"Vidíte ty rukavice?"
"Co prosím?"
"Rukavice. Bílé."
"Žádné nevidím. Kde by tak měly být?"
"No přece tady."
"Ne, opravdu žádné nevidím, je mi líto."
"Už musím jít. Děkuji vám, že jsem se mohl vypovídat."
"Kam tak spěcháte? Rozhovor ještě ani pořádně nezačal..."
"Já vím, ale musím odejít. Palec ukazuje...Ještě jednou vám děkuji a mějte se co nejpěkněji."
"Pane?"
"Uctivá poklona. Nashledanou."

Letem hudebním světem - rychle si to metem,ale i tak vkus svůj si hnětem:)

18. února 2008 v 19:53 | zazvorek |  Z hudebních vod
Vím, že většina z těhlech kapel jsou jména více či méně známá, ale i tak - nikdy nezaškodí informovat okolí o svém hudebním vkusu:)
SKINNY PUPPY
Kapela vznikla v roce 1983 v kanadském Vancouveru. Přišli s novým a do té doby neobvyklým zvukem, jenž ještě umocňoval drastický hlas Niveka Ogreho, který se stal pro kapelu poznávacím znamením a později se jím inspirovala spousta dalších kapel. V roce 1984 jim vyšlo EP Remission, po roce pak LP Bites. Album nastartovalo jejich úspěšnou kariéru (vždyť co by bez nich dneska byl Marilyn Manson nebo NIN!) a dodnes mají co říct.
SUICIDE COMMANDO
Tak k těmhle týpkům jsem nějak nemohla v češtině nic najít, kromě toho, že se řadí do toho a toho žánru nebo patří mezi takový a takový kapely…škoda, hudba mě zaujala:)
PARADISE LOST
Po Skinny Puppy snad další skupina, která je známá i lidem pohybujícím se mimo žánr:)Ale tak alespoň stručně: existují už od roku 1988, kdy se dali dohromady v anglickém Halifaxu. V roce 1990 vydali své první album Lost Paradise a vyhoupli se na výsluní. Zpočátku hráli hlavně doometal, do dob dnešních se však leccos změnilo, i když v poslední době se zase vrací ke kořenům:)
FRONTLINE ASSEMBLY
Tak tady snad taky není potřeba mnoho dodávat:) Snad jen, že jsou z Kanady (jeden ze členů Skinny Puppy tuhle kapelu založil). Někdy se řadí k žánru psytrance (což třeba následující klip může jen potvrdit:D). Nějak už mě toho víc nenapadá, to asi únavou:)
Takže, už snad jen tohle: jedná se o pouhý velice stručný průlet kapelama, který je podle mě dobrý znát i v případě, že vás tahel hudba nebere (i když co se týče hostů mých stránek, nebála bych se toho:D). Takže už můžu jen dodat - pokud vás to zaujalo, youtube je nevyčerpatelná studnice možností a přeju příjemně strávené chvíle u videí (pokud u nich vydržíte);)

Aby se neřeklo:)

12. února 2008 v 20:34 | zazvorek |  Co se zrodilo v mysli zazvorkově
Dveře zavřené
- dřevěné a tepané -
a za nimi tma.
Smrt tam tančí
- ladné pohyby -
a mrtví dva.
Koupou je ve vaně
- voda studená -
pláčou a křičí.
Zmizeli v jámě
- v jámě za dveřmi -
už nejsou ničí.
Utečte, dokud můžete
od tohoto domu hrůzy
utečte, dokud můžete
dokud vás ochraňují múzy….
Jsem prostě měla potřebu něco napsat, ale byla jsem schopná zplodit jen toto:) Fotka je z prosincových Drážďan...

Měsíc

11. února 2008 v 18:03 | zazvorek |  Texty
Čistě jako vzpomínka a vzkaz pro tygra, jestli se sem někdy přece jen dostane.... protože oregánek fakt nejsem, tak to bude asi náročný:D Ale myslim, že tu tahle písnička má svý místo - protože prostě Svítí měsíc:)
Mňága a Žďorp - Měsíc
Děkuju ti za to, žes mi ještě zavolala,
moje duše černá už to ani nečekala,
jenže, moje drahá, je to všechno trochu na nic,
já už jsem se rozhod, zítra budu znovu panic.

Děkuju ti za to, žes to rovnou nepoložil,
že jsi nezapomněl, co jsi se mnou všechno prožil.
Teď, když svítí měsíc pro každýho zvlášť, je mi to líto,
jenže už je konec, však víš to. Vím to!

Měsíc, svítí měsíc.
Měsíc, svítí měsíc.
Měsíc, svítí měsíc.
Měsíc.
http://youtube.com/watch?v=qumbHtaNQL4

Pearl Jam

9. února 2008 v 21:38 | zazvorek |  Z hudebních vod
Dlouho tu nebylo nic o muzice, takže u příležitosti ztracené a nyní pomalu se obnovující diskografie těchto týpků bych tu mohla podat nějaký mini info a suché detaily týkající se jich samotných:)
PEARL JAM
Na začátku devadesátých let patřili s Nirvanou , Alice in Chains a Sound Garden mezi nejvýznamnější grungeové kapely. Zůstali jako jediní.
Kapela byla založena v Seattlu v roce 1990/1991 (všude píšou něco jinéhoJ) na troskách kapely Mother Love Bone a i když už má to nejlepší za sebou, pořád má dostatek fanouškůJ.
Debut vyšel v roce 1991 pod názvem Ten, které se vyšplhalo na 2. místo USA Chart. V r. 1993 vychází alba Vs,.v r. 1994 pak Vitalogy (to můžu a navíc má úžasnej obalJ), jež se dostala už na první příčky amerických žebříčků. V roce 1996 a 98 vychází ne tolik komerčně úspěšná alba No Code a Yield. Někdy v této době také začíná upadat popularita kapely - částečně za to může i fakt, že se její členové rozhodli neposkytovat rozhovory novinářům a jinak se mediálně zviditelňovat, dokonce nenatočili ani žádné videoklipy. V roce 1999 vyšlo album Binaural a po následném turné, kdy na dánském koncertu došlo k tragédii (osm lidí bylo pod pódiem udušeno v tlačenici, devátý zemřel v nemocnici), se kapela na nějakou dobu odmlčela. V roce 2002 pak vyšla komerčně nejslabší deska Riot Act. Eddie Vedder se angažuje politicky (podporoval Bushova protikandidáta Kerryho), spolupracuje s Timem Burtonem, kapela se věnuje charitativní činnosti.
V roce 2006 vyšlo doposud poslední bezejmenné album Pearl Jam se singlem World Wide Suicide.
Dosud má kapela na svém kontě 60 milionů prodaných alb.
Co se týče vlastního hodnocení alb, mám to v plánu (jsem si teď zavařila:D), ale jelikož zatím nemám všechny, nechala bych to na dobu pozdější……J
A Eddie ja krásnej chlap O:)

Česká eskadra

1. února 2008 v 9:04 | zazvorek |  Texty
MŇÁGA & ŽĎORP
Hodinový hotel

Tlusté koberce plné prachu
poprvé s holkou, trochu strachu
a stará dáma od vedle zas vyvádí
zbyde tu po ní zvadlé kapradí
a pár prázdných flašek
veterán z legií nadává na revma
vzpomíná na Emu, jak byla nádherná
a všechny květináče už tu historku znají,
ale znova listy nakloní a poslouchají
vzduch voní kouřem.

a svět je
svět je jenom hodinový hotel
a můj pokoj je studený a prázdný


svět je
svět je jenom hodinový hotel
a můj pokoj je studený a prázdný

vezmu si sako a půjdu do baru
absolventi kurzu nudy, pořád postaru
kytky v klopě vadnou, dívám se okolo po stínech:
Kterou? No přeci žádnou!
vracím se pomalu nahoru
cestou potkávám ty, co už padají dolů
a vedle v pokoji někdo šeptá:"Jak ti je?"
za oknem prší a déšť stejně nic nesmyje...

a svět je
svět je jenom hodinový hotel
a můj pokoj je studený a prázdný
------------------------------
Wanastovi vjecy - Sbírka zvadlejch růží
Netvař se tak na mě, že jsi úplně zlá
Jsou rána, kdy to nekončí
Na stole zbylo trochu v láhvi vína
Sklenici dolejvám

Neříkej mi po dvacátý, že už to znáš
Tvý slzy - slaný hnědý voči
Čaroděj týhle noci - jeho vina

Už svítá noc končí moc kouzel neodloučíš
Jsi bílá, sny kroužíš
Snad k ránu nezabloudíš
Mělas plamen v očích co utajený touhy zná
Zaklínám ten zločin netvař se tak, že jsi zlá

Říkáš dítě nejsem ten co tu včera stál
Slíbil ti nablejskaný mince
Já nejsem princ
Jsem zlodějů koní král
Už tě nikdy neuvidím - zůstanu sám
Oči se střetli a tak na věčný časy
Z tvý lásky mi zbyla v hlavě kocovina

A ďábel se vkrádá svý tělo neovládáš
Tvůj anděl co padá
Už nevíš co bys ráda
Do tvých vlasů vplétá vůni ohně sám
Zbejvá spousta času já ho tisíce let znám

Prach ze rtů spláchni lásko bude fajn
Ve dne mi pláchni malá budu sám
R:
Vlasy od vína kouzlo zhasíná
Ve sbírce zvadlejch růží
Bože zastav čas ráno začíná se mi smát
Marně vzpomínáš
Chtěla´s na pár chvil vzít do nebe a dál
V růžích usínáš jsem noční duch ne král

Netvař se tak na mě, že jsi
Netvař se tak na mě, že jsi úplně zlá
Jsou rána, kdy to nekončí
Na stole zbylo trochu v láhvi vína
Sklenici dolejvám
A ďábel se vkrádá svý tělo neovládáš
Do tvých vlasů vplétá vůni ohně sám
A teď mi pláchneš malá budu sám

Vlasy od vína kouzlo zhasíná
Ve sbírce zvadlejch růží
Bože zastav čas ráno začíná se mi smát
Marně vzpomínáš
Chtěla´s na pár chvil vzít do nebe a dál
V růžích usínáš jsem noční duch
Vlasy od vína kouzlo umírá
Ve sbírce zvadlejch růží

Bože zastav čas ráno začíná
Marně vzpomínáš
Chtěla´s na pár chvil vzít do nebe a dál
V růžích usínáš jsem noční duch ne král
V růžích usínáš jsem noční duch a netopýr ne král

La la la lau