Příběh Marie a Juliena (2003)

3. dubna 2009 v 21:56 | zazvorek |  Co není kam upíchnout

-
ČT 2 je poklad. Filmy, na které hned tak někde nepřijdete. Jen by to chtělo dávat je jindy než před půlnocí... Ale co, v době videí a dvd je možné, že vám neutečou a vy kvůli nim nemusíte vstávat uprostřed noci:) Škoda, že takováhle díla nebeží radši místo seriálů od osmi...
-
Příběh Marie a Juliena (dále PMJ) je jeden z nejlepších filmů, co jsem v poslední době viděla a dvě a půl hodiny, po které film trvá, rozhodně nevnímáte jako nekonečné...
-
-
-
-
-
-
Julien - hodinář "s rukama řezníka" - žije sám v poloprázdném domě s kočkou Nevermore. Před rokem se na jisté oslavě osudově potkal s Marií, která tehdy ale beze stopy zmizela, aby se teď (čímž příběh začíná) opět nevysvětlitelně objevila... Osud, to je přesně to. Cloumá s nimi...a Julien Marii zanedlouho navrhne, aby se k němu nastěhovala. Začnou spolu žít; Marie střídá chvíle neuvěřitelné lásky a vášně s chladem a odtažitostí. Působí, jako by patřila do jiného světa, občas mluví o věcech, které Julien nechápe, chová se podivně. Do toho si začne k obrazu svému upravovat nepoužívaný pokoj v podkroví; co s ním má v úmyslu Julien netuší.
Zároveň je tu éterická postava záhadné "madame" - majitelka obchodu s drahými látkami, kterou Julien vydírá tím, že na ni ví, že látky jsou falešné. Záhadná madame rozmlouvá se svou mrtvou sestrou a rozvíjí se tu tak další dějová rovina, která do života Juliena zasáhne více, než by kdo čekal. Madame se Julienovi snaží vysvětlit, co je Marie zač - vzhledem ke svým zkušenostem s vlastní sestrou... Marie je dávno mrtvá.
Toto Julienovi potvrdí i Mariin bývalý spolupracovník. Vždyť Marie je už mrtvá! Ale...on se s ní přece miloval...dotýká se jí, mluví s ní, žije s ní...
Marie se oběsila v šílenství a smutku v jednom hotelovém pokoji....ale nezemřela naprosto. potřebuje "svolení", aby mohla tento svět opustit- svolení Juliena. Proto upravovala pokoj v podkroví - přetvořila ho, aby vypadal přesně tak jako pokoj, ve kterém se oběsila...aby se mohla oběsit znovu a opustit tento svět.
Jenže...
Juliena miluje. A ví, že pokud znovu zemře, ztratí jej. Stejně tak Julien se jí odmítá vzdát.
Marie se - za přítomnosti Juliena - oběsí.
A závěr?
Těžko uchopitelný....Nedá se popsat a já jej ani nedokážu vysvětlit:) Na to moje síly nestačí - další důvod, proč film vidět:)
Atmosféru filmu umocňují poloprázdné interiéry i postavy, těžko dobově zařaditelné, jakoby bezčasé, čas neplyne...Protikladem tomu je až symbolické povolání Juliena - hodináře, který je zvyklý vše měřit tikotem hodin. Dalším, velmi zvláštním prvkem filmu, je naprostá absence hudby. Ve filmu nezazní ani jednou - je slyšet pouze tikot hodin, občas prazvláštní ruchy a šumy a někdy jen ticho...ticho.
- Po celou dobu filmu jsem snad ani nedýchala. Hrozně zvláštní, nepopsatelný, prapodivný, osudový.
Musíte vidět;)
 


Komentáře

1 Ikary Ikary | 3. dubna 2009 v 23:36 | Reagovat

koukam ze komentaru na blogu se od tebe nedockam

2 zejzen zejzen | 6. dubna 2009 v 23:46 | Reagovat

Prožít znovu svoji smrt.

No... recenze zaujala, to rozhodně. :-))

3 zazvorek zazvorek | 8. dubna 2009 v 6:33 | Reagovat

To jsem ráda:)

A přesně tak, to by se dalo považovat za heslo filmu...prožít znovu svou smrt. Každopádně je to dost zvláštní film.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama