Květen 2012

Najdi krásu v industriálu!

22. května 2012 v 19:03 | zazvorek |  Na co se pěkně dívá
Když už člověk musí na zkoušku do Prahy, proč toho nevyužít i k jiným - dle mého bohulibějším - věcem...?:-)
V Rudolfinu do 3. června běží výstava DOLY. HUTĚ.
http://www.galerierudolfinum.cz/cs/exhibition/bernd-hilla-becherovi-doly-hute
To je tedy podívaná! Přes devadesát černobílých fotografií zachycuje- jak už název výstavy napovídá - doly a hutě Německa, Belgie, Francie či USA tak, jako by to byly (a ony vlastně jsou!) "novodobé" památníky/chrámy lidských možností a schopností. Fotografie skutečně nejsou jen obyčejnými snímky industriálu. Ukazují, jak technický pokrok proměnil krajinu (snímky plné komínů, mezi nimiž se objeví osamělá věž kostela, jsou skutečně silné), ale také jak končí "život" těchto objektů. Těžební věže se tyčí do výšky hrozivě a děsivě, jako by chtěly ukázat sílu člověka a jeho vítězství nad přírodou a okolní krajinou. Zároveň jsou ale prázdné a dál nevyužitelné. A co teď s nimi?
Jak bylo psáno v nějakém článku - jsou to skutečně katedrály nové doby, stejně monumentální, jako byly ony, ale v krajině rozhodně působí naprosto odlišným dojmem. Nevím jak vám, ale mně tyhle objekty přivádí husí kůži. A právě proto jsou tolik přitažlivé! Je obdivuhodné, že se půl století zpátky rozhodli manželé Becherovi fotit právě toto. Mimochodem - na výstavě je o nich možno vidět i dokument...
Výstava trvá ještě necelé dva týdny. Ačkoliv cenově není zrovna "student friendly" (70 káčé není právě málo), rozhodně stojí za to udělat si čas a přijít se podívat, protože dojmy z toho jsou - alespoň pro mě- těžko popsatelné. Respekt, strach, obdiv? Od všeho něco a všechno dohromady.

Jak se zapomíná inspirace

17. května 2012 v 9:26 | zazvorek |  Co se zrodilo v mysli zazvorkově
Nevím, jestli to souvisí s dalším čerstvě nabytým rokem života (aneb "už můžu pít i ve Státech :-)") , ale ke své smůle zapomínám teď úplně na všecko... I naprosto obyčejný den je plný inspirace, zajímavých postřehů, originálních a vtipných průpovídek mých kamarádů a já NIC z toho v hlavě neudržím! A přitom by z toho mohlo vzniknout i něco kloudného... Ale to je zkrátka ta nevýhoda i kouzlo okamžiku. A při zpětné snaze si něco vybavit mám pocit, že spíš zapomínám i to, co jsem předtím věděla...nu, hlavně že udržím aspoň všechny ty války a Masaryky a Bismarcky, to se teď snad vyplatí víc :-)
Netrpělivě vyhlížím konec toho hrůzného zkouškového (letos je to vážně horor...), aby člověk mohl konečně tvořit, psát, číst, malovat, kolážovat, fotit, spát. A pak? Pak se třeba na něco zmůžu...:-) A třeba se někdy najde čas i na to naházet sem fotky z exkurze do Dolního Slezska, protože nemít je tu, to...to je prostě nepřípustné!

Jak jsme osazovali křížek

8. května 2012 v 17:50 | zazvorek |  Po svých i samochodem
V rámci již dříve tu zmiňovaného projektu jsme vyjeli do Květnova v Krušných horách podívat se na osazování čerstvě zrestaurovaného křížku. A ještě předtím zdokumentovat nějaký ten křížek v terénu, aby se neřeklo.
Jeřáb Krista i podstavec vláčel vzduchem, jako by se nechumelilo (aneb jak jsme si dovolili pojmenovat jednu fázi - "Nanebezvzetí"...:-D). Podívaná to byla víc než zajímavá, jen trochu zdlouhavá (neb ani po cca třech hodinách nebylo hotovo). Nu, a tu jsou nějaké ty fotky...
-
-
-
-
-
-
A teď už osazujeme křížek...:)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-