Leden 2013

Skoč!

31. ledna 2013 v 9:49 | zazvorek |  Texty
Ještě pořád jsem nenahodila myšlenky na kreativní mód (přece jen ještě běží zkouškový...), takže si musím vypůjčovat cizí texty. To je holt úděl nás méně (či vůbec) nadaných...
Zrní jsou skvělý. A písnička Skoč obzvlášť; já to takhle prostě říct nedokážu.
-
včera mě skály osahaly
horko a step a suché stromy
včera mě vlny políbily
ale já se bál a vyběhl z nich

včera mě chytlo ostružiní za ramena
horkým tichem se tajná cesta otevřela
včera se touhy z hloubi vyplnily
ale já se bál, otočil se zády

teď nespím a sen se mi nezdá
čekám až Zem se otočí nahoru dnem
na nebi žádná hvězda
už je po všem, už je po všem

včera mě skály osahaly
a horko a řev a suché stromy
včera mě vlny prudce tělo políbily
ale já se bál a vyběhl z nich

včera mě chytlo ostružiní za ramena
horkým tichem se tajná cesta otevřela
včera se touhy z hloubi vyplnily
ale já se bál, otočil se zády

teď nespím a sen se mi nezdá
čekám až Zem se otočí nahoru dnem
na nebi žádná hvězda
už je po všem, už je po všem

skoč, než zvadnou květy
rána už chladnou, utečou ti
vrhni se za ní mezi vody
nikdo tě tam dolu nedoprovodí
-Dobře nám tak

26. ledna 2013 v 19:50 | zazvorek
Dobře nám tak. Máme, co si zasloužíme; vždyť my bychom ani nic lepšího mít nechtěli, nejsme na to připravení. Starší generace pořád žijou v době před třiceti lety a ohání se "zdravým rozumem", ta mladší se vyjádřila celkem jasně.
Je to za námi, další podivná pětiletka před námi a je potřeba smířit se s výsledky demorkatické přímé volby. Přijímám, ale skřípu zuby. A ztrácím iluze o svých spoluobčanech, definitivně. Copak vám nikomu není divné, že ho podporuje tolik nenáviděný - teď už bývalý - prezident Klaus? To vás to nezaráží? A další věc - dřív jste ho titulovali idiotem (hrubější výrazy by mi tu asi zcenzurovali, ačkoliv idiot mu opravdu nikdo neříkal) a najednou mu svěříte reprezentaci země? To už jste mu všechno zapomněli, odpustili?
Smekám, pane nový prezidente, před vaší schopností vyloupnout se z politického komatu a dostat se až takhle vysoko. Doufejme, že netřeba paniky a vy zůstanete jen "reprezentativní" figurkou, kterou hýbe vláda. Kéž bychom projevovali takový zájem i o volby do Poslanecké sněmovny nebo Senátu... Holt to není ta správná Superstar, účinkujících už je tam moc. Doufejme, že vás nenechají dělat moc velkou ostudu.
Dobře nám tak. Byl zvolen v regulérních demokratických volbách, takže to přijímám a respektuju. Za půl roku si to povíme, až pro vás bude zase tím buranským idiotem.
Morbidita slovenských luhů a hájů

23. ledna 2013 v 21:27 | zazvorek |  Z hudebních vod
Vím, že té hudby sem dávám v poslední době celkem dost, ale asi mám zkrátka štěstí při výběru a dostávám se náhodně k originálním a zapamatovatelným deskám. Naprostým skvostem, se kterým teď trávím poslední dny, je album Zuzany Homolové Tvojej duši zahynúť nedám z roku 2005. Už dřív jsem tu psala o jejím albu Čas odcháza z domu (nebo minimálně o některých písních); to je takové pozitivnější, písničkovější, podzimní. Tvojej duši je ale místy dost skřípavé, temné a zimní. Drsné texty maďarsko-slovenských lidových balad (zaujalo mě to kvůli Horehroní, kde jsme byli v září) se většinou točí kolem vražd, hřbitovů, nevěry a tak vůbec těch obvyklých "veselých" lidových témat. Vrcholem jsou pro mě pak písně Tem čívskem cintori s černočernými "zvony" i textem, Stala se v Tisovci (člověk má chuť jen rezignovaně ležet a do konce světa poslouchat ji dokola), Keď som já k vám, protože to je krystalická nádhera a Pred koscelom, protože je to depresivní šílenost.
Prosím, dělejte dál takovouhle muziku. Je vás málo, ale prosím, tvořte dál. Je to neskutečně inspirativní a silné.
A na závěr ještě ukázka (sponzoruje youtube...:-D), víc než tuhle - kterou jsem tu ale už dřív zveřejňovala - jsem nenašla, doporučuju tedy zainvestovat a album pořídit...:)

-
-

Šmírování ptačí říše I

18. ledna 2013 v 18:34 | zazvorek |  Co se zrodilo v mysli zazvorkově
Tak jsem si konečně vydupala, že budeme na zimu přikrmovat ptactvo toho našeho chemičkou zamořeného města. Nejprv mi dokonce SÁM a DOBROVOLNĚ Jeník přinesl lojovou kouli v síťce. Jelikož máme hned za okny starý ořešák (který chceme pokácet, neb za větrných dní dělají větve bordel a v pokoji je kvůli němu přítmí), zavěsili jsme kouli na větev pomocí koštěte přímo z okna. Asi týden se jí nikdo ani nedotkl. Koule postupně mokla, žádný opeřenec na obzoru. Navíc v dohledu byly ještě tři další stejné koule u sousedů - nejsou už sýkorky náhodou přežraný?
Asi jim jen trvalo, než kouli zmerčily ("y" protože na kouli se slétaly jen sýkorky...). Vrhly se na ni, sežraly během pár dní a navykly si, že u nás dostanou mls. Takže jsme jim pořídili malé krmítko. Takové, aby se do něj nevešli holubi...
Nejprve jsem jim tam nasypala tykvová semínka. Ta jim moc nejela, exotiku asi nebaštěj. Černá slunečnice už zafungovala líp, občas jim tam nasypu ovesné vločky a šípky. A do mističky vedle krájím scvrklá jablka - taková, která už nestíhám spotřebovat, na jídlo už se nehodí a je mi líto je vyhazovat. To jsem ale nečekala, jakou lavinu to spustí :-D
Ráno odcházím, když asi ještě někde chrní. Krmítko je plné, vrchovaté. Vrátím se těsně před setměním a krmítko je vyjedené do posledního zrníčka. Miska s jablky prázdná, případně se válí pod okny (ti kosáci musí být ale hromdopolice!). Až dneska jsem měla možnost je pozorovat dost dlouho, abych pochopila, jak že to u nich funguje, kdo co baští a kdo je kápo :-).
Fotit se nedají. Jsou hrozně lekavý a i když se člověk snaží stát ztuhle až ho všechno brní, počká si, až přiletí, zvládne se ani nepohnout, stejně je přes okno špatně vidět. Takže zatím jen ilustrativně tyto první snímky, až se naučím, jak na ně,na pacholky, bude jich snad víc a lepší:-


-
-
Sýkorky nejradši lojovou kouli, slunečnici a vločky. Nikdy neletí přímo ke krmítku, ale přihopkají po parapetu zpoza zorného úhlu našeho okna. Čapnou semínko a frčí hned pryč - vyfotit je, jak se ládují, je nadlidský úkol. A taky se nejvíc bojí. Člověk musí stát opravdu nehnutě, aby je mohl pozorovat, jsou strašně opatrné. Asi jim ale budu muset trochu zkrouhnout příděly, začínají být slušně vypasené (až na pár opatrných novicek, které jsou pořád hubeňoučké a teprve teď objevily naše krmítko)...:-D
To brhlíka nic nerozhodí. Přifrčí přímo do krmítka, strčí tam hlavu, probere, co mu nechutná (baští všechno, ale kupodivu mu dost zachutnaly šípky), ostatní mlsky rozhází kolem (pasuju ho na největšího bordeláře ptačí říše!), chvilku posedí, okouní s pohledem někam vzhůru, nechává si ve větru načechrat pírka a pak zas zmizí. Vyfotit se taky nedá, protože většinu času tráví stylem "nacpal jsem se do krmítka a udělám tu slušný bordel!"
Největší kápo je rozhodně kos. Překvapilo mě, jak jsou to vlastně docela velcí ptáci (i když možná jsou taky jen vypasení)... Stačí, že sedí na větvi a hlídá prostor - žádná sýkorka se v tu chvíli ke krmítku neodváží. Ale když zmizí, holky si jdou nacpat bříška do zásoby.
Kos přikráčí po parapetu jako starosta. nekompromisně obsadí prostor před krmítkem (protože do něj se nenarve), sedí a okouní. Nic nejí, jen upřeně pozoruje strom, vypadá trochu zlověstně (ne, nebudu koukat na Hitchcoka...!), jak tam jen tak sedí a nehodlá nikoho pustit "ke korytu". Chvíli si ještě nechá čechrat čupřinu na hlavě (to už zas není strašidelný kápo, je to celkem vtipný). Potom se vrhne na jablka (zatím jsem ho neviděla baštit nic jiného), všude rozblemcá zbytky, které nesezobal, nacpe si chřtán a jde zase někam "meditovat".
Jiné druhy jsem zatím neviděla, snad třeba časem...anebo musím do lesa. Když už pod ním bydlíme, chtělo by to vystrčit nos :-)
Pokračování reportáže z ptačí říše příště!

Kroužek (ne)šikovných rukou :-)

15. ledna 2013 v 17:57 | zazvorek |  Co se zrodilo v mysli zazvorkově
Už z nadpisu vyplývá, o čem že to dneska bude. O tom, jak je zazvorek nešikovný, což mu ovšem nebrání v tom, aby ve chvílích, kdy se nechce věnovat studiu, nezapojil své nemotorné tlapky do výrobního tvořivého procesu. A tak vznikly tyhle hloupaté zbytečnosti :-)
-
Vánoční ozdoba - brambora + špejle + rozinky + barevné papíry. Ve vzduchu pod stropem to vypadalo dost kosmicky :-D
-
Moje úplně první brože. Uznávám, vypadá to, jako když to dělaly děti v družině....:-D
-
Tyhle brože už jsou novější....Myslím, že je jasně poznat, že ten vpravo byl první :-D Bažant je pak poslední. Nejvíc mě ale dožralo, když jsem před pár dny zjistila, že někdo měl stejný nápad jako já. Někdo na Fleru má taky vyšívané ptáčky, ach jo. Být originální je dneska zatraceně těžké :-(

-
Tyhle jsou zatím poslední, ten žlutý navíc ještě nemá rukojeť z modrých korálků (v obchodě došly). Ještě k tomu budou náušničky z modrého filcu (taky zatím není) - mráčky a z nich budou viset na provázcích korálky jako kapky deště (až nám dozásobí prodejnu).Hudební obleva

6. ledna 2013 v 23:31 | zazvorek |  Z hudebních vod
Po stovce světelných let se hlásím ze zatuchlých študáckých vod (když se nechce učit, najednou je čas na všechno, na co není čas jindy)!
Tentokrát v rámci těšení se na dva lednové koncerty mých oblíbených kapel (Květy a Hm...) předkládám nějaké ty hudební tipy pro začátek roku. Snad kapelám udělám dobrou reklamu, když jejich alba vychválím až do nebes a třeba nalákám na koncerty...:-)
Ježíšek pod stromeček naježil poslední album kapely Hm... - Klukoviny. Ta radost, když člověk otevře nový booklet, čte si v něm, šoupne novou placku do přehrávače a užívá si pocit, který při stahování z anonymního serveru vážně nemívá! Ten požitek! Najednou si člověk muziku užívá úplně jinak, taky k ní jinak přistupuje. Je to kompletní umělecké dílko, které se musí naposlouchat od začátku do konce a hezky v klidu, soustředěně, to krásné napětí, jaká bude další písnička...:-)
Klukoviny jsou už po vizuální stránce moc pěkné a věru originální. Hm...využili svoji "reproduktivnost" a zapojili do tvorby i své děti (sbor Nudlička nemá chybu ):-), takže písničky jsou skočné, vtipné, krátké a dobře zapamatovatelné. Moc mě baví, navíc stačil třetí poslech a některé texty se zpívaly samy...Ideální album na projasnění lednových dní. Doufám, že si nové písně na konci ledna náležitě užiju na koncertě! Děkuji, Ježíšku...;-)
A vám můžu jedině doporučit tohle album sehnat a pobavit se taky.
-
Dalším albem jsou tradičně skvělé nové Květy - jejich album Bílé včely mám bohužel (přiznávám bez mučení) naposlouchané zatím jen z youtube, na pátečním koncertě to snad napravím (hlásím svému svědomí...:-D!). Tentokrát jsou - mám ten pocit - přístupnější než kdy dřív, písničkovější, "normálnější" (dá-li se tak vůbec o Květech mluvit).
S tou normálností jsem to asi přeci jen přehnala. Poslouchám je znovu a přestávám o tom být přesvědčená..:-)
Když už jsem přišla s tím youtube, poslechněte ukázky (tyhle u mě zatím vedou)...
-
-
A na závěr novinka kapely Zrní, na jejíž koncert sice zatím čekám marně, ale album Soundtrack ke konci světa byste rozhodně neměli přeslechnout. Jestli někdo umí pracovat s jemností a křehkostí, pak jsou to oni. Opět přiznávám, že je mám naposlouchané z youtube, takže si dovolím sdílet nášup jako "návnadu"...:-) Hledáte-li něco na líné zasněné odpoledne, Zrní budou ideálními partnery.

-
Příjemný poslech a třeba se uvidíme na koncertě! ;-)