Březen 2013

Asi nejsem badatelský typ...

23. března 2013 v 14:38 | zazvorek
Můj sociální, kulturní i jakýkoliv jiný život se smrsknul na velice nudné a stereotypní snahy o "vědeckou" (cha, jak vtipně to u bakalářky zní!) práci. Jen já a notebook - v pracovně, na gauči, v posteli, ve škole (kam jsem ho nikdy neměla v úmyslu tahat), u Jeníka v práci, u našich doma... Zavřená ve studených místnostech našeho bytu, pozorujíc něco mezi sněhem, deštěm a nápodobou slunce za oknem. Jídlo - snaha o práci - spánek - jídlo - hodiny trávené okouněním na internetu - jídlo - pokus o práci - spánek. Každý den totéž s rychlostí psaní dvě stránky na den. A to u toho sedím opravdu skoro celý den. Jen ta produktivita je zkrátka na nule... Do toho opravdu povzbuzující dotazy, zda hodlám odevzdávat ještě v řádném termínu a jestli čekám, že to stihnu. Spíš doufám, tak. A ještě vidina dvou celkem nepříjemných zkoušek těsně před odevzdáváním práce (byť "Sudeťačka", s němčinou jsem začala pozdě a moc jsme si zatím nepotykaly; a dějiny umění 20. století zdeformované v něco mezi estetikou, gender studies a globalizací taky nejsou zrovna to, na co jsem se tolik těšila...). K tomu se objevují stále nová a nová periodika, která je ještě potřeba projít, nové publikace, které někdo vyhrabal odkudsi z temných hlubin, sníh a déšť, které neumožňují práci v terénu a pořád míň a míň času.
Dost fňukání. Tyhle sebelítostný výlevy mi vážně práci nenapíšou. Tak trochu sobecky doufám, že v tom nejsem sama a že ty bobky z termínu odevzdání/obhajoby máme všichni dost podobný. Ten, kdo je v klídku, protože krásně zodpovědně bádal už od léta, má můj obdiv za tu disciplínu a moc, ale opravdu moc mu závidím. Třeba si to vezmu jako poučení pro psaní diplomky (pokud se tedy k nějakému dalšímu psaní kdy dostanu...).
Tak "bádání" zdar a hodně štěstí při přesvědčování komise, že právě ta naše práce je úžasná, dokonalá, přínosná, jedinečná a hodna nejlepšího hodnocení :-)))

Šílenství bakalářovo

14. března 2013 v 18:32 | zazvorek |  Co se zrodilo v mysli zazvorkově
Hlavně že má člověk na všechno vždycky dost času, že? Bakalářka se zvládne za měsíc, ono se to nějak udělá, to se poddá, bez nátlaku nedokážu pracovat...blablabla. Tím se dá uklidňovat do určité doby - pak přijde fáze paniky, prokládaná záchvaty deprese. To se nedá stihnout, to nezvládnu, jsem absolutně neschopná, nestíhám, nesvačím, nestihnu to, nestačím...
Sedíte a čekáte, že to snad přijde samo. Že vás osvítí jakýsi geniální nápad a vy v překrásně krátkém čase napíšete třetinu práce. A druhý den opět žádné bezfantazijní mučení nad polovinou stránky! Ne, ba naopak, tentokrát napíšete najednou sakumrprdum zbytek práce. A je hotovo, bez stresu, v předstihu, aby si to mohl v klidu přečíst školitel, aby se to dalo do tisku, aby zmizely všechny ty nově vypěstované žaludeční vředy.
Ach, jak by to bylo krásné. A teď se probuďme do reality...:-)
Měsíc do odevzdání a já se stále trápím nad sedmou stranou své bakalářské práce. A to mi ještě zbývá navštívit pár míst a udělat pár fotek. A vedoucí už dávno po tom roce zapomněl, že u něj vůbec něco píšu - tedy minimálně do příštího týdne ten chudák nic neuvidí. Zkrátka není, co bych mu mohla předložit.
A místo toho, abych teď namáhala mozek a snažila se něco kloudného vyplodit, píšu sem o tom, jak je to všechno hrozně kruté a nespravedlivé...Ano ano, zazvorkova logika.
Jak se ovšem pozná, že už vás vaše téma alespoň pohltilo? To se tak podíváte do kalendáře a řeknete si: "Jé, moje štola bude mít svátek!" Nebo si před spaním začínáte listovat v důlních ročenkách či statistických zprávách o těžbě uhlí. Anebo neustále okouníte na webech lidí, kteří se konečně snaží prosadit to, že i industriální dědictví téhle země si zaslouží naši pozornost. Ony se nám totiž všechny ty středověké hrady a tvrze, všechna ta lidová architektura, všechny ty městské knihy a všechny ty česko-německé vztahy brzy vyčerpají. A pak přijde na řadu tahle úžasná a doposud opomíjená část naší historie.
Tenhle článek vlastně má upozornit právě na ty weby, které jsem při svém okounění našla a které "oplývají" láskou k průmyslovým záležitostem. Mrkejte, koukejte, obdivujte. Já se jdu pokusit ze sebe vypotit něco kloudného a užitečného...
http://www.fabriky.cz - perfektní web doplněný bezvadným obrazovým doprovodem :)
http://vcpd.cvut.cz/ - stránky Výzkumného centra průmyslového dědictví; publikace, konference, semináře...

http://www.hornictvi.info/ - vše pro - jak tomu říkám - báňské teoretiky :-D
http://www.vodarny.mistecko.info/ - web, na kterém bych trávila hodiny (miluju vodárny a snažím se po republice vždycky nějaké nafotit...)
http://www.hfinster.de/StahlArt2/archive-en.html - parádní fotografie montánních věcí ze zahraničí; důkaz, že i těžební areál může mít svou estetickou hodnotu
http://www.speleo-agricola.wbs.cz/ - nadšenci z našich "hor Krušných", kteří se postarali např. o to, že portál štoly dolu, o kterém píšu, neskončil kdesi v propadlišti dějin
(http://www.hfinster.de/StahlArt2/archive-Czech-Mining-Misc-BW-400-3-30.03.2008-en.html)
Cínovec v Krušných horách