Únor 2014

Vstřebávám

26. února 2014 v 22:49 | zazvorek |  Aussig
-
Vstřebávám filmy ze Severské filmové zimy. A nic rozumnýho mě takhle začerstva nenapadá, ale fotky ze včerejšího výletu se mi k tomu zdály jako vhodná ilustrace. Teda, k tý pofilmový náladě. Nevím, možná znáte ten stav, kdy strašně moc potřebujete vychrlit zážitky, rozpoložení, náladu a vono to nejde, protože je z toho taková roztodivná rozmlžená směska, co se brání tomu dostat konkrétní tvary. Tak třeba zítra.

Zdymadla

8. února 2014 v 10:43 | zazvorek |  Aussig
Zdymadlo Střekov či také Masarykovo zdymadlo, ohromující vodní dílo na Labi, technická památka a jedna z ústeckých dominant. Důkladněji jsem se s ním seznámila teprve nedávno a nechala jsem se jím uchvátit, vyděsit, nadchnout.
Zdymadlo bylo stavěno mezi lety 1923 - 35 podle návrhu Františka Vahaly s cílem splavnit Labe v oblasti tzv. střekovských peřejí, které byly pro mnoho lodí nebezpečné a nesjízdné. Po dokončení díla se hladina řeky zvedla o 7 metrů, rozdíl ve výšce hladin řek může být až 10 metrů. Jeho součástí je mmj. i vodní elektrárna a rybí přechod.
(Pokud by měl někdo zájem o podrobné technické informace, zde je pěkné pdf: http://www.pla.cz/planet/public/vodnidila/zdl_strekov.pdf)
Přijímáno bylo samozřejmě rozporuplně vzhledem ke své poloze na "romantickém místě" přímo pod hradem Střekovem a celkem se nedivím - on to asi opravdu musel být šok, když malebné labské údolí najednou přetl obří betonový kolos.

-
-
(všechny tři fotky jsem si vypůjčila z webu usti-aussig.net)
-
Ta stavba mě úplně ohromila. Po lávce se dá přejít na druhou stranu a člověk se tak ocitne vysoko převysoko nad zpěněnou vodou. Při mém strachu z výšek a respektu k obrovským stavbám (který se někdy mění spíše ve stísněný a nepříjemný pocit ze všeho monumentálního) to byl zážitek dost zajímavý. Čistá betonová masa, těžké řetězy, kola, až strašidelné (momentálně byly prázdné) plavební komory, hukot vody a ta ohromná výška, ze které se mi točila hlava. A do toho všeho mi v uších pořád zněla jedna skladba od Sigur rós, kterou si poslední dny pouštím pořád dokola (http://www.youtube.com/watch?v=Gf1h2PMPCAo) a která z toho tak nezáměrně dělala zážitek ještě silnější.
Měla jsem v plánu si tam nacvakat pár fotek, bohužel se mi nedařilo tak, jak bych chtěla, takže jsou fotky takové nijaké, útržkovité, nicneříkající. Pro ilustraci to ale snad stačí.
-
-

-

tohle jsou určitě oči zdymadla...
-
strašidelná plavební komora
-
-
sem jsem musela ruku jen naslepo vystrčit a cvakat, z toho pohledu se mi motala hlava...
-
-