Podzimní mozaika

6. listopadu 2016 v 9:40 | zazvorek |  Co není kam upíchnout
Frekvence mého přidávání článků na blog je tak nějak čím dál nižší, ale zběsilost a zároveň extrémní unavenost letošního podzimu horlivému psaní úplně nepřejí. Pokusím se to co nejdřív napravit, ale tenhle článek bude stejně zatím jen takovou směsicí obrázků a komentářů k posledním týdnům... než se zmůžu na něco pořádného.

Absolvovala jsem po dlouhé době dvě pracovní konference - jednu o krajině a venkovu v baroku, ta se odehrávala v Horním Jiřetíně a na zámku Jezeří (ano, těch našich slavných lokalitách ohrožených těžbou), jednu o šlechtických a zámeckých sbírkách (ta probíhala v Děčíně, na Konopišti a v Lobkowiczkém paláci). Obě byly skvělé, inspirativní. Lobkowiczký palác rozhodně stojí za návštěvu, byť vstupné není zrovna nízké. Konopiště bych si asi užila víc mít na něj víc času, ale to už by zkrátka do programu vtěsnat nešlo. A Jezeří? Inu, máte-li už plné zuby vyštafírovaných pokojíčků a skvostných zahrad, tenhle objekt vám může nabídnout atmosféru zcela unikátní... Snad proto má jednu z nejvyšších návštěvností v kraji.
Z druhé konference nemám zatím fotky žádné (snad dojde alespoň na zábavnou skupinovku účastníků na terase Lobko paláce), na první pak fotil Jenda; tady je série jeho bezútěšných fotek z Jezeří s velkostroji v dáli...Ty lehce přehnané úpravy tomuhle tématu myslím moc sluší.Ta pošmournost mi připomněla, že letošní podzim je celý takový prapodivný. Skoro celé září bylo takřka letní počasí (viz předešlý článek), jindy nejkrásnější říjen propršel, promlžil a proochladl až na téměř zimní listopad. A to se na podzim vždycky těším celý rok, ale letos jsem si ho tedy popravdě vůbec neužila - sluníčko nevidět, procházek pomálu, ani na pouštění draka nedošlo... Nálady jako na houpačce - od naprostého přetlaku energie a permanentního úsměvu na tváři až po totální vyčerpání a depky. A to si to snažím nepřipouštět. Ale ten věčný strašák, že nic nestíhám, byt máme neustále rozkopaný po rekonstrukci, málo světla a ta ohromná únava tomu moc nepomáhají. Přesto se nějaké menší procházky a socializace občas podaří, jako třeba s paní Nebel, s níž se vracíme ke starým novým časům, jen v lehce jiném duchu ;-)Naopak kulturně se takhle při podzimu žije vcelku bohatě. Nějaká ta kina, perfektní koncert Midi lidi, výstavy, přednášky a taky třeba výlet do Mnichova. Vyrazili jsme tam na otočku a podstatnou část dne strávili v rezidenci Wittelsbachů, fotky ovšem budou někdy příště, Jenda na nich stále pracuje. Snad to nedopadne jako u fotek z květnové exkurze a z naší červencové dovolené které jsou údajně stále v procesu úprav... :-D

Navzdory počasí musím stihnout zdokumentovat veškeré drobné památky obce XY, abychom o nich s kolegou mohli slavně neslavně vydat "knihu", anóbrž můj první oficiální odborný literární počin. :-) Naposledy jsme se za nimi s Jendou vydali právě za takového ušmudlaného sychravého dne, kdy studeně foukalo a z komínů se linula libá vůně spálených pet lahví a uhlí. Jakmile začalo pršet, s dokumentací byl definitivně konec, a tak mám dočasně po žížalkách (a Nepomucích a Panenkách M.). Tímto však děkuji svému muži za obrovskou pomoc!

Má hlavní funkce? Přidržovatelka dvoumetru...No a na závěr... Jak tak koukám, na fotkách už to asi dlouho utajit nepůjde, takže slavnostně práskám, že čekáme malou Meluzínu aneb FruFru! Jméno ještě nemá, takže ji láskyplně tituluji všelijak; od tasemnice (to má za ten šílený permanentní hlad, kdy by člověk byl schopen sežrat celou lednici a stejně by to bylo málo!), přes vetřelce až po opici zvědavou. Až bude (snad) na světě, nejspíš se vrhnu na nějaké to obligátní mudrování o tom, jak prapodivné a svým způsobem vtipné je to období - ovšem je mi jasné, že teď v jeho polovině to nemá smysl, protože ty největší libůstky pravděpodobně teprve přijdou! :-)
Podzimu zdar, spalovačům uhlí zmar!
 


Komentáře

1 Ucí Ucí | E-mail | Web | 6. listopadu 2016 v 19:50 | Reagovat

Jeeeeeeeee, gratulace převeliká! Všude je tak úrodno! Tak až bude okruh vybraných jmén snížen na vybrané favority, tak se určitě pochlub, to mě moc zajímá! :)

2 zazvorek zazvorek | 6. listopadu 2016 v 20:09 | Reagovat

[1]:: Moc díky! No a pak že vymíráme, viď :-) Přitom mi přijde, že všichni kolem maj fůru dětí... Okruh už zahrnuje jen asi tři čtyři jména, ale vyrukuju až s finálním - a hlavně až mi znovu potvrdí, že to bude holka, změnit se ještě může leccos :-)

3 Veki Veki | Web | 10. listopadu 2016 v 8:47 | Reagovat

:-D :-D Promiň, ale já se strašně směju, až se vÁlím pod stolem, a to kvůli tvému "přiznání", protože budeme mít malé blogové kamarády spolu, ačkoli opice zvědavá je zcela určitě o něco starší. :-D Jinak Jezeří je fantastické, leccos jsem o něm slyšela (dokonce i o té konferenci). A ačkoli tak nějak vím, jak to tam vypadá, stejně mě to uchvátilo. A s vývojem podzimu/nepodzimu souhlasím, taky jsem z toho taková nějaká rozpačitá.

4 zazvorek zazvorek | 10. listopadu 2016 v 8:56 | Reagovat

[3]: :-D No to snad né :-D No tak to moc gratuluju, to je krásná a strašně vtipná zpráva! A držím palce, ať je všechno v pohodě ;-) Vidíš, a já myslela, že s přesídlením na nové moravské pracoviště tyhle věci dlouhodobě odkládáš...To jsem zvědavá, jestli a jak se teď naše blogové příspěvky změní :-) A musím říct, že mě hrozně těší, že tu bude někdo s podobnými názory a životními postoji, kdo aktuálně bude řešit to samé :-D

5 Zdeňka Zdeňka | E-mail | 10. listopadu 2016 v 15:11 | Reagovat

Terko, po delší době jsem navštívila tvůj blog a tak ti chci taky pogratulovat :-) doufám, že ti holčička vyjde, mě bohužel nevyšla a tak každou chvíli čekáme, že se nám narodí chlapeček :-) A taky ti přeju, aby vše bylo v pořádku a byli jste obě zdravé :-)

6 zazvorek zazvorek | 10. listopadu 2016 v 21:08 | Reagovat

[5]: : Veliký dík a samozřejmě taktéž gratulace! :-) Holka nebo kluk, ono je to jedno, hlavně když je to mrně zdravý a veselý...A kdy se vám má kluk narodit? Ostatně třeba se z té naší opice nakonec stane taky opičák! :-D

7 Zdeňka Zdeňka | E-mail | 11. listopadu 2016 v 9:47 | Reagovat

[6]:Jasný, je to jedno, ale přeci jen si každý vždy přeje to jedno trošku víc :-) já budu doufat, že jednou to druhé bude holčička :-D
Fidoušek (náš pracovní název pro prďolu, když jsme ještě nevěděli co to bude) se má narodit 27.11. ale doufám, že to bude dřív, tak trošku bojujeme s velikostí...na to že ani já ani přítel nejsme moc vysoký, tak mrně má údajně už 3650g :-(
No uvidíš, u holek je to vždycky možný :-D prý se stává, že řeknou holka a pak se narodí kluk. Jinak hlavně klid, žádný stres :-) pak jsou prý i děti klidné. Ty máš termín kdy? Tipuju duben? :-)

8 Veki Veki | 11. listopadu 2016 v 10:21 | Reagovat

[4]: Já si taky myslela, že se to trochu odloží, ale nějak se to tak vyvinulo. Ale já věřím na to, že se věci dějí tak, jak se dít mají, a tak mi možná někdo chce říct, že jsem odjíždět ani neměla. Každopádně jediné, co ted řeším je právě to, že jsem odjetá a musíme vyřešit jak a kam se sjednotit.

[7]: Moje sestra měla být kluk. Celou dobu to našim tvrdili a buch - byla z toho holka, prý "to byla jen šikovně stočená pupeční šnůra." Všechno je možné! :-D

9 zazvorek zazvorek | 11. listopadu 2016 v 17:19 | Reagovat

[7]::No vidíš, a mně to bylo a je fakt jedno, hodlám z FruFru udělat zlobivý, veselý a zvědavý stvoření, ať to bude holka nebo kluk :-) Teda tak to už musíš bejt nervózní jak sáňky v létě, když to bude tak brzy? Hlavně ať je všechno v pohodě a bez komplikací a jste oba zdravý jak řípy ;-) 3,6 mi přijde v poho, já měla prej 4 kila, to musela bejt teprv sranda. A tvrdí se, že drobným holkám se nějak rodí takový obříci, což by sedělo na tebe i mojí mámu...:-D A rozhodně se nestresuju, zatím je všechno víceméně v pohodě, nervózní jsem akorát před kontrolama...jen bych chtěla víc času na spánek. A ano, první půlka dubna :-)

10 zazvorek zazvorek | 11. listopadu 2016 v 17:23 | Reagovat

[8]::Tak pod to bych se podepsala. Loni jsem si ověřila, že všechno se děje zřejmě přesně v ten moment a tak, jak to má být. Člověk se z nešťastných věcí nesmí hroutit a naopak ty hezký prostě má radostně přijmout. A jak to zatím vypadá, vraceli byste se do Liberce?
Nooo u těch kluků se to prý splete snáz, že se to tváří jako tentononc a ono je to něco jinýho...:-D Ale našim známým až do konce potvrzovali holčičku a nakonec je z toho Jeník, takže s tou holkou to stejně jistý taky nemáme :-D

11 Zdeňka Zdeňka | E-mail | 11. listopadu 2016 v 20:47 | Reagovat

[9]: Tak to myslím, že jsi jedna z mála :-) mému příteli taky bylo jedno co to bude, ale stejně si přál chlapečka :-)
Je to divný, ale nervózní nejsem :-) spíš už se těším, protože mám otoky, nemůžu se už moc ohnout, místo chůze se valím a břicho mám tak velký, jako kdybych čekala dvojčata :-D (doufám, že tam není druhé schované) :-D děkuju, taky doufám, že vše bude ok. Ty jo, to je docela dost, já neměla ani 3 kila :-)
Proč před kontrolama? Mě přišli v pohodě a vždy jsem se do poradny těšila :-) joooo, spánek....toho je potřeba opravdu hodně...zkus si ten čas najít. Ty jo, to je hezký :-) jen pak bacha na náledí...toho bych se bála a jsem ráda, že se mu vyhnu :-) Už něco kupujete nebo ještě čekáte? Jinak rekonstrukce (o které píšeš ve článku) se neboj :-) My stále nemáme kuchyň ani koupelnu....kuchyň bude snad příští týden....čekáme až vyschne, aby nám mohl pán udělat obklady....a v koupelně se betonovalo a taky musí schnout....vlastně máme jen ložnici :-D ale pro prďolku snad to nejdůležitější všechno a i pleny jsem stihla vyžehlit :-)

12 zazvorek zazvorek | 13. listopadu 2016 v 17:48 | Reagovat

[11]:: Tak to se ti nedivím, že už se těšíš, až bude po všem, ten konec už musí bejt úplně úmornej, já jsem v půlce a už mi to připadá strašně dlouhý :-D Tak když budeš chtít, pochlub se fotkama nebo dojmama na terezapeerova@seznam.cz ;-)
Z kontrol mám strach prostě proto, aby bylo všechno v pohodě, vždycky mi ten měsíc přijde hrozně dlouhej a říkám si, bůhví co se tam s ní děje...u doktorky jsem pak pět minut a nazdar.
Pokud budou zimy jako dosud, tak náledí ani nehrozí, zatím spíš řeším, že na zimu je o moc složitější vymyslet nějaký oblečení, co ještě zapnu, kupovat větší svetry a kabáty se mi fakt moc nechce, ale zjevně mi nic jinýho nezbyde...Tloustnout přes zimu je fakt nepraktický :-D
My sami zatím nic nekupujeme, jsem pověrčivá poseroutka a nechci ani nic mít doma, navíc si říkám, že zatím je stejně brzo, ani nevím, jak bude veliká a jestli z ní nakonec stejně nebude kluk...ale naši horlivě nakupujou a mně to všechno přijde neuvěřitelně miniaturní, asi budu krkavčí matka, když ani nevím, jak jsou děti velký :-D
A s tou rekonstrukcí to teda ženete fakt na poslední chvíli, to jsem si právě chtěla ušetřit. A kde teď bydlíte, v Oseku? On ostatně ten pidižvík stejně na začátku nepotřebuje nic než postýlku, takže je jedno, jak vypadá zbytek bytu...nám už zbývá právě jen pokojíček, ale než bude na světě, bude snad hotovo :-)

13 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 15. listopadu 2016 v 22:10 | Reagovat

[10]: Jisté to je pouze po odběru plodové vody, což se ale nedělá na přání. To máš nakonec jedno, jestli holka nebo kluk, hlavně , že to má všechno co má mít a nezdědí po předcích nějaké šílenosti, což se ale stejně projeví až během života.

14 zazvorek zazvorek | 16. listopadu 2016 v 18:36 | Reagovat

[13]:: Na odběr rozhodně jít nechci, pokud mě tam vyloženě nepošlou... A jasně, mně je to vážně úplně jedno, hlavně když bude zdravej/á, veselej/á a bude se mít k světu :-) Ale teď už mám zakotvenou představu té holčičky a rodiče nakupují holčičí věci (ačkoliv jsem tedy zakázala růžovou - jednak ji nemám ráda a jednak právě z praktických důvodů, kdyby se z ní vyklubal on :-D), tak by bylo fajn, kdyby se to už nepopletlo a ten kluk si počkal na příště...:-D

15 Hana Hávová Hana Hávová | Web | 17. listopadu 2016 v 1:20 | Reagovat

[14]: Já to absolvovala s dvojčaty. Dělá se to kolem 20. týdne a pouze na základě vyšetření AFP ( alfa fetální protein ), což se dělá běžně z odběrů. Při významně zvýšených hodnot AFP lze usuzovat na nějaké postižení ( jako třeba rozštěp páteře, mentální poruchy vázané na chromozony apod. ). V této fázi ještě není třeba panikařit. Odběr plodové vody se dělá pod ultrazvukem a je to jen kapku nepříjemné, jinak to moc nebolí. Jen je cítit píchnutí punkční jehly. Nabere se trochu plodové vody a ta se stříkne do zkumavky.Šance poškození plodu je téměř nulová. Je to asi tak velká šance, jako když chceš napíchnout jehlou třešni ve sklenici vody. Je asi 0,2% riziko potratu, ale při odběru choriových klků, které se provádí asi kolem 6 - 8 týdne ( protože zde ještě plodová voda není ) je šance asi 1%.
Nejhorší na  tom celém je to 3 týdenní čekání. Pokud nevolají do 2 týdnů, bývá obvykle vše v pořádku. :-) Zato ti na 100% potvrdí pohlaví dítěte. :-)

16 Alča Alča | E-mail | 21. listopadu 2016 v 18:51 | Reagovat

Ahoj Terko, od tvého naznačování na lázeňské sem občas zabrousím a konečně jsem našla, co jsem hledala. :-) Gratuluji nastávajícím rodičům! My už máme doma téměř jedenactiměsiční raubířku a je to mazec. :-D Maruška se stala tak nedílnou součástí našich životů, že už si ani nedokážu vybavit, jaké to bylo před ní. Přeji vám, ať jste obě zdravé, a tobě bezproblémové těhotenství a hladký porod jako jsem měla já. ;-)

17 zazvorek zazvorek | 27. listopadu 2016 v 11:06 | Reagovat

[16]:  Jémine, ahoj Alí, to mám radost, že ses ozvala! Jsem ráda, že Maruška prospívá! Doufám, že ta naše malá bude taky pořádná raubířka a moc děkuju,  doufám, že bude vše v pořádku :-)) Jestli chceš, ozvi se mi na terezapeerova@seznam.cz (asi nemám teď tvůj aktuální mail), ráda si počtu, jak se vám daří, a případně vysonduju nějaké rady ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama